Çiçek bakımı ve çiçek yetiştirirken dikkat etmeniz gerekenler... Orkide nasıl bakılır, menekşenin çiçek açmasını nasıl sağlarız, kaktüs nasıl sulanır, sardunyanın

Çiçekler günümüzde her alanda kullanılmaya başlanmış görselliğiyle gönlümüzü kazanan bir bulunmaz velinimettir. Yiyecek sektöründen ilaç sektörüne kadar bulunmaz bir nimet olan çiçekler insanlarında zor zamanlarında onları kurtaracak olan kahramanlarıdır. Bu kahramanlarımıza bakımımız onların bize sağladığı yarar kadar yararlı olacaktır. Çiçeklerin alımı kolay olduğu kadar bakımı da düzenli aralıklarla yapıldığında kolay olacaktır. Bakılmayanlar çiçekler bizlere küsüp solabilir. Sizlere bir rehber olması amacıyla Doğan Çiçek Bakımı olarak bu yazımızda çiçeklerin bakımına değineceğiz dilerseniz yazımıza geçelim.

Buketlerin Bakımı: Buketler inceliği ve zarifliği bilinmektedir. Bu ince ve zarif çiçeklerin toprakla ilişkileri kesildiği için canlı kalması uzun sürmez. Ama bu bizim onu almamız da bir neden değildir. Onları birkaç uygulama ile canlı kalma süresini uzatabiliriz. Öncelikle onları odanızın serin ve ışık almayan bir mekana koymakla başlayabilirsiniz. Bunun yanında 2 -3 günde bir çiçeğin diplerini yatay şekilde keserek de bu sureyi arttırabilirsiniz.

Kaktüs Bakımı: Kaktüsler yapıları dolasıyla diğer çiçeklere oranla bakımları dayanıklı ve aynı zamanda bakımları en kolay olan bitkiler olarak bilinmekteler. Öncelikle evinizde bir kaktüs varsa onu güneşe yakın bir yakın yere koymakla başlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra kaktüslerin gövdesi su depoladığı için onlara fazla su vermeniz onlar için zararlı olur.

Suyu ne zaman vermeliyim derseniz sadece topraklarının içi kuruduğunda alttaki tabakadaki suyu döktükten sonra su verebilirsiniz.

Sukulent Bakımı: Sukulentler yapı bakımından kaktüse benzese de kaktüslerin dikensiz hali de diyebiliriz. Onlarda kaktüs gibi gövde kısımlarında su biriktiği için suya fazla ihtiyaç duyulmazlar. Seyrek aralıklara bir sprey yardımıyla su vermeniz onların yaşam ömrü açısından önemlidir.

Vazo Çiçekleri Bakımı: Vazo bitkileri diğer çiçekler bakımından en fazla önem isteyen çiçeklerdir. Fazla özen gösterilmez ise 1 hafta gibi kısa sürede kurur ve çöpe atılabilir. Öncelikle yapmanız gerekenlerden biri çiçekler birbirine bir ip yardımıyla bağlı ise o ipi kesmekle başlayabilirsiniz. Eğer ki vazodaki çiçekleriniz gül tarzı çiçekler ise onların dikenlerini mutlaka temizleyin. Bunu yapmadığınız taktirde gülünüz ilerde solabilir canlılığını yitirebilir.

Sizlere bu eşsiz benzersiz çiçeklere sahip olmak isterseniz Doğan Çiçek sizlere bir telefon kadar yakın.

Bitkiler, evinize yeni bir dekor katmak için önemli objelerden biridir. Bunun yanında göz zevkimizi de doruk noktalarına getirmektedir. Hem içerdeki havayı temizlemek hem de içeriyi taze tutmak için vazgeçilmezlerdendir. Kötü havayı dışarı çıkarmanın yanında havayı temizlemeleri bizlerin onu seçmemizdeki en büyük etkenlerdendir. Sizlerde evlerinizde bir çiçek bulundurarak bu güzel özelliklere sahip olabilirsiniz. Peki bu çiçeği aldınız bunun bakımı nasıl olacak konusunda bir fikriniz yoksa bu yazımızda aklınızı karıştıran bu sorulara yanıt arayacağız.

Öncelikle ev çiçekleri yazın bol su ile sulanmalı ve köküne su verilirken doğru verilmeli. Bunun yanında ev çiçekleri kışın toprağı kurudukça sulanmalıdır. Yaprakları asla ıslatılmamalı bununla beraber su ile doğrudan temas edilmemelidir. Düzenli olarak toprak karıştırılmalı ve toprağın nemli kalması sağlanmalıdır. Bunların dışında evinizde bir çiçeğinizin yeri sabit ise bunu kesinlikle değiştirmemelisiniz. Değiştirdiğinizde çiçek o ortama ayak uyduramayıp solabilir. Bunların yanında çiçeğinizin eğri durmasını istemiyorsanız çiçeğinizi ayda bir defa kendi ekseni etrafında döndürmeniz yeterli olacaktır.

Salonda bir çiçek besliyorsanız saksı toprağınızı sürekli nemli tutmaya özen gösteriniz. Nemli tutarken dikkat etmeniz gerekenlerden biri çiçeği fazla ıslak tutmamaktır. Eğer kalın yapraklı bitkileriniz var ise diğer bitkilere oranla bunlara daha fazla su verilmesi gerekmektedir. Saksı seçimine gelirsek öncelikle saksı seçimizin drenaj dan yana olmasında fayda var. Bu saksıda drenaj miktarı da önemlidir. Bunun nedeni bitki sularının altındaki su bitkimize zarar verebilir bunun olmaması için saksımızın iyi drenaj olmasına dikkat etmeliyiz. Eğer salonunuzda çiçekli bir bitki varsa bitkinizi 12 ila 16 saat arasında ışık görmesine özen göstermelisiniz. Çiçekli bir bitki dışında yeşillikli bitkiniz varsa bunun içinde 14 ila 16 saat ışık tutmalısınız.

Çiçeğinizi nasıl çoğaltacağınız hakkında bir bilgi sahibi değilseniz dilerseniz bunun hakkında sizlere birkaç bilgi verelim. Çiçeğinizi çoğaltmak için 3 yöntem vardır bunlardan biri su daldırma yöntemi ile çoğaltma diğeri çelikleme yöntemi ile çoğaltma diğeri ise kökten ayırma ile çoğaltmadır.

Sizlerde yakınlarda bir çiçek ihtiyacı duyarsanız. Bizleri tercih edebilirsiniz.Doğan Çiçekçilik sizlere bu hizmeti vermekten gurur duyar.

Saksı çiçekleri yaşam alanlarımızı süsleyen, her baktığımızda bizi mutlu eden kolaylıkla duygusal bağ kurabildiğimiz bitkilerdir. Ev dekorasyonumuzun bir parçasıdır ve evlerimizin daha sıcak ve samimi görünmesini sağlar. Çiçek bakımı ile ilgili küçük ipuçları saksı bitkilerimizin daha sağlıklı olmasını ve uzun yıllar bizimle yaşamalarını sağlar.

Her çiçeğin yaşam alanlarına en uygun yerde tutulması, düzenli çiçek bakımı yapılması gerekir. Her bitkinin ihtiyaç duyduğu nem, güneş ışığı, sıcaklık gibi değerler farklıdır. Çiçeklerin ihtyaç duyduğu bu özelliklerin sağlanması çiçek bakımının olmazsa olmazıdır. Ancak bazen elinizden geleni yaptığınızı düşünseniz de saksı bitkiniz bir süre sonra canlılığını kaybeder. Bu durumda çiçek bakımı ile ilgili tavsiyeler hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Çiçekler geldikleri çevrenin şartları farklı olduğundan değişik ışık ihtiyaçlarına sahiptir. Bazı bitkiler direkt güneş ışığı isterken bazıları gün ışığını bazıları ise gölge alanları ister. Örneğin çiçekli bitkiler az miktarda direkt güneş ışığı sever, yeşil bitkileri direkt güneş ışığı almayan yerleri hatta bazı çeşitleri gölge yerleri sever, kaktüs gibi bitkiler ise bol güneş ışığı sever.

Evinizdeki saksı çiçeğinin solgun yaprakları varsa, yaprakları arasında büyük boşluklar varsa ve alt tarafındaki yapraklar sararıp dökülüyorsa saksı bitkiniz yeterince ışık alamıyor olabilir. Böyle durumlarda çiçeğinizi evin daha çok güneş alan bir yerine taşımanız sorunu çözüp çiçeğinizi sağlığına kavuşturmaya yetebilir. Eğer bitkinizde kahverengi lekeler varsa ve yaprakları kuruysa bitkiniz muhtemelen direkt güneş ışığı alıyor ve bu ona zarar veriyordur. Bu durumda bitkinizi pencere kenarından iç alanlara doğru taşımanız ya da direkt güneş almayan örneğin kuzey cephesine bakan bir cama götürmeniz gerekir.

 

,

Çiçek Bakımı

Anasayfa Hakkımızda Hizmetlerimiz Ödeme Teslimat Sipariş Takibiİletişim
Anneler Günü
Buket
Orkide
Papatya
Arajmanlar
Ayaklı Sepetler
Güller
Yapay Çiçek
Saksı Çiçekleri
Açılış Düğün Tören
Özür Çiçeği
Doğum Günü
Yeni iş Tebrik
Bebek Doğum çiçeği
Geçmiş Olsun
Ferforjeler
Kutuda Güller
Yapay Ağaç
Cenaze Çelengi
Teraryum
50 TL'ye kadar Çiçek
50-75 TL Arası Çiçek
75..100 TL Arası Çiçek
100 TL Üzeri Çiçekler
Hakkımızda
Hizmetlerimiz
Ödeme
Güvenlik
Teslimat
Mesaj Rehberi
Gizlilik Bildirimi
Mesafeli Satış Sözleşmesi
İptal & İade Prosedürü
Bitki Bakımı
17 Ekim 2019 Perşembe   |   Anasayfa   |   Hakkımızda   |   İletişim   


» Genel Bilgiler » Müşteri Hizmetleri » Faydalı Bilgiler » İletişim
çiçekler
» Çiçekle Gönderilen Mesaj » Hakkımızda » Çiçek Bakımı İSTANBUL / TÜRKİYE
» Gizlilik Bildirimi » Hizmetlerimiz » Çiçekçilik AVCILAR
» Mesafeli Satış Sözleşmesi » Ödeme » Çiçeklerin anlamı info@avcilar-cicekci.com
» İptal & İade Prosedürü » Güvenlik » Çiçek Gönder
» Çiçek siparişi » Teslimat » Çiçekler
Copyright© Kuruluş 1994 - 2019 www.avcilar-cicekci.com Tüm Hakları Saklıdır